Jak zlikwidować muchy w kompostowniku? (10 Praktycznych Porad!)

Większość żyjątek grasujących wewnątrz pryzmy kompostowej, w tym i muchy, są mniej lub bardziej pożyteczne. Wpływają one na rozkład materiałów oraz przerabianie ich na nawóz. Owady stają się problemem w tedy, gdy przez niewłaściwe praktyki lub nadmiar pewnych materiałów zamieniają się w istną plagę.

Jeśli borykasz się w tym lub podobnym problemem, dowiesz się jak temu zaradzić oraz parę sposobów jak zapobiec temu problemowi w przyszłości.

Dlaczego muszki owocówki uwielbiają kompost?

Są one częścią cyklu rozkładającej się flory, ponieważ dorosłe osobniki i ich larwy żywią się rozkładającymi się owocami. Przyciąga je zapach przejrzałego lub gnijącego owocu. Nawet skórki owoców takich jak banany przyciągają te małe owady.

Muszki owocówki preferują także wilgotne, ciepłe środowisko, w którym składają jaja, a ich larwy rosną i przekształcają się w dorosłe muszki. Czyż nie brzmi to jak zawartość kompostownika?

Polecam przeczytać artykuł: „Czy kompost śmierdzi? Przyczyny, wskazówki & praktyczne rozwiązania)”

Jeśli by się zastanowić się nad tym, co wrzucamy do kompostownika, może się okazać, że dla muszek owocowych jest to istny szwedzki stół.

Dorosłe muchy łączą się w pary i składają jaja na gnijącej roślinności, gdzie nowo wyklute larwy będą miały wystarczająco dużo pożywienia, by się nim żywić.

Sęk w tym, że jedna samica muszki owocowej może złożyć od 500 do 2000 jaj. Przekłada się to na ogromny rój, kiedy się wyklują, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę, ile samic muszek owocowych mogło złożyć aż do 2000 jaj w kompoście.

To przywołuje w myślach obrazy rojów muszek owocowych o biblijnych rozmiarach, wystarczające, by każdy zmienił zdanie na temat zakładania pojemnika na kompost. Ale zanim całkowicie odrzucisz pomysł pojemnika na kompost, jest w tej całej historii trochę dobrych wiadomości! Posiadanie kompostownika w cale nie równa się posiadaniu roju owadów w swoim ogrodzie.

Muszki owocowe są co prawda mniej podatne na rozprzestrzenianie chorób, ale nadal istnieje możliwość, że tak się stanie i dlatego powinniśmy trzymać te owady z dala od domu.

->  Co Nadaje Się Na Kompost? (Obszerna Lista Produktów!)

Jest bowiem szereg czynności, które możesz wykonać, by zminimalizować liczbę muszek owocowych i uniknąć sytuacji, w której staną się one źródłem irytacji i frustracji w Twoim domu i ogrodzie.

Muszki owocówki żerujące na jedzeniu.

Czy muszki owocówki w kompoście są dobre czy złe?

Chociaż muszki owocowe niekiedy mogą być bardzo uciążliwe, to w procesie rozkładu materii organicznej w kompoście te stworzenia są w gruncie rzeczy pożyteczne.

Podobnie jak dżdżownice, muszki te i ich larwy zjadają gnijącą i rozkładającą się roślinność, a ich odchody stają się bogatym w składniki odżywcze nawozem.

W efekcie obecność muszek owocówek w kompoście może być korzystna dla rozkładu materii organicznej.

Napisałem także artykuł o mrówkach w kompoście: „Czy w kompostowniku mogą być mrówki? (+8 metod na Zwalczenie Mrówek!)”

Kiedy muszki owocówki mogą stać się problemem?

Cykl życiowy muszki owocowej od jaja do dorosłego osobnika trwa nieco dłużej niż tydzień, zwykle około 10 dni. To jest powód, dla którego mogą one szybko stać się plagą!

Muszki owocówki lubią ciepłe i wilgotne warunki, z dużą ilością dostępnego pożywienia. Oznacza to, że w regionach o ciepłym klimacie muszki owocowe mogą rozmnażać się przez cały rok. Jednak ich najbardziej płodny okres przypada na drugą połowę lata.

W warunkach naturalnych jest to czas, gdy na ziemi pod drzewami znajdują się przejrzałe, a nawet podgniłe owoce.

Przejrzałe owoce mogą przyciągać insekty.

Mikroklimat panujący wewnątrz zamkniętego (z pokrywą) pojemnika na kompost, w połączeniu z łatwo dostępnym pożywieniem i chronionym środowiskiem sprawiają, że Twój pojemnik na kompost jest dla tych owadów atrakcyjny.

Muszki owocowe są małe, co umożliwia im dostęp do pojemnika kompostowego przez otwory wentylacyjne lub szczeliny, w których pokrywy nie są odpowiednio uszczelnione.

Jak Zapobiec Inwazji Muszkom owocówkom w kompoście?

W pierwszej kolejności, powinno się, przysłowiowo, dmuchać na zimne i zastosować pewne rozwiązania jeszcze zanim pojawi się problem z nadmiarem muszek owocowych.

->  Jak Zrobić Kompost Z Resztek Kuchennych? (Cenne Porady i Wskazówki)

Oto kilka środków zaradczych, których możesz wypróbować, by zapobiec pojawieniu się muszek owocówek w kompoście lub w pojemniku na resztki.

  1. Układaj kompost warstwami.

Ta fundamentalna zasada kompostowania zapobiega pojawieniu się muszek owocówek i poprawia końcową jakość kompostu. Po umieszczeniu w kompoście świeżej materii organicznej przykryj ją warstwą brązowych materiałów. Stare liście, rozdrobniony papier lub karton, a nawet warstwa ziemi sprawią, że aromat „zielonej” materii organicznej nie będzie przyciągał niechcianych owadów.

  1. Zawijaj resztki przed kompostowaniem.

Zawiń resztki kuchenne w gazetę lub papier przed wrzuceniem ich do kompostu. Papier ograniczy zapachy, które przyciągają muszki owocówki, a nawet jeśli dostaną się do środka, nie będą miały dostępu do odpadków. Papier ulegnie rozkładowi razem z resztkami.

  1. Uszczelnij kompostownik.

Kompost potrzebuje tlenu jako części procesu rozkładu, ale możesz uszczelnić otwory w pojemniku na kompost, aby zabezpieczyć go przed dostępem muszek owocówek. Możesz zakryć otwory wentylacyjne kompostownika kawałkiem moskitiery. To jednocześnie umożliwi przepływ powietrza, i przy okazji uniemożliwi muchom dostęp do kompostu.

Gdy problem z insektami stanie się zbyt uciążliwy, rozważ zakup solidniejszego kompostownika.

Jak pozbyć się muszek owocówek z pojemnika na kompost?

Jeśli Twój kompostownik jest już „zainfekowany” muszkami owocówkami, przedstawiam parę sposobów aby pozbyć i zapobiec utrwalaniu się tego problemu. Trzeba sobie zdać sprawę, że problemem nie tylko są muszki, które obecnie sobie latają. W kompoście lub pojemniku na resztki przeznaczonych na kompost jest prawdopodobnie mnóstwo jaj, które tylko czekają na wyklucie kolejnych miotów.

Oto kilka taktyk i strategii, które możesz zastosować, aby zminimalizować problem i zmniejszyć liczbę muszek owocówek.

  1. Wystaw swój kompostownik na bezpośrednie światło słoneczne.

Muszki owocówki lubią ciepłe środowisko (lecz nie gorące). Temperatura wewnątrz pojemnika na kompost szybko wzrośnie, zabijając larwy muszek owocowych w środku kompostownika.

Jeśli do tej pory Twój kompostownik znajduje się w zacienionym miejscu i borykasz się z nadmiarem muszek, proponuję Ci wygospodarować na niego inne, nasłonecznione miejsce.

  1. Stwórz pułapkę z octu.
->  Czy w kompostowniku mogą być mrówki? (+8 metod na Zwalczenie Mrówek!)

Każda dorosła mucha pochwycona w pułapkę to o jedna mucha mniej, która będzie mogła się rozmnażać i składać jaja. Do szklanego słoika wlej ocet jabłkowy; wystarczy około centymetr płynu na dnie. Dodaj dwie czy trzy krople płynu do mycia naczyń, aby przełamać napięcie powierzchniowe. Górę słoika zakryj przeźroczystą folią i nakłuj kilka dziurek. Muszki owocówki wejdą do środka słoika, ale nie wydostaną się na zewnątrz – utoną w płynie. Postaw słoik z pułapką gdzieś niedaleko pojemnika na kompost.

Pułapka z octu jabłkowego jest całkiem skuteczna na muszki owocówki.
  1. Stwórz pułapkę owocową.

Jeśli akurat w tym momencie nie posiadasz w domu octu jabłkowego, możesz stworzyć podobną pułapkę, umieszczając w słoiku pokrojone owoce lub skórkę od banana i zamykając go w ten sam sposób, co pułapkę z octu. Umieść ją gdzieś w pobliżu pojemnika na kompost. Muszki będą wlatywały do środka i tam sobie zostaną.

  1. Zamroź odpady kuchenne przed kompostowaniem.

Jaja i larwy muszki owocowej mogą dostać się do Twojego domu na owocach i warzywach, które kupujesz w sklepie. Przed kompostowaniem resztek z tych produktów, umieść je w plastikowej reklamówce i włóż do zamrażarki na noc. To zabije wszelkie jaja i larwy i zapobiegnie ich przedostaniu się do kompostu.

  1. Wrzuć do kompostu gałązkę świeżej mięty.

Muszki owocówki nie cierpią zapachu mięty pieprzowej. Świeża mięta rozprzestrzeni silny aromat w pojemniku lub na pryzmie kompostowej i odstraszy muszki owocówki. Na jakiś czas na pewno pomoże.

  1. Posadź w pobliżu rośliny odstraszające.

Muszki owocówki nie cierpią zapachu bazylii, mięty pieprzowej, trawy cytrynowej i lawendy. Zasadzenie tych roślin wokół domu i kompostowni pomoże trzymać niechciane owocówki z daleka.

  1. Olejki eteryczne.

Dla uzyskania natychmiastowego efektu, użyj olejków eterycznych z lawendy, trawy cytrynowej, eukaliptusa lub mięty pieprzowej. Utrzyma to muszki owocowe na dystans. Kropla lub dwie wtarte w okolice miejsc, w których muchy mogłyby dostać się do pojemnika na kompost utrzymają je z dala od niego. Możesz także użyć dyfuzora na olejki eteryczne w mieszkaniu – odstraszy to muszki i zmniejszy prawdopodobieństwo ich pojawienia się.

Inne artykuły: