Niektórzy z nas mają sosny rosnące praktycznie pod nosem. Co roku zrzucają one sporą ilość igieł. Dlaczego więc nie wykorzystać ich do kompostu? To, czy igły sosnowe są dobrym dodatkiem do kompostu lub szkodliwym dodatkiem, dowiesz się czytając dalej.
Igły i gałęzie sosnowe można śmiało dodać do kompostu, ale należy pamiętać, że rozkład samych igieł zajmie więcej czasu, a zwłaszcza gałęzi. Igły sosny mają pewną odporność na wodę i są twarde, a kompostowanie wszystkiego, co jest drzewiaste, zajmuje dużo czasu. Dobrym pomysłem jest równomierne rozrzucenie igieł sosnowych, zamiast dodawania ich wszystkich naraz.
Wielu ogrodników i kompostowników uważa, że nie opłaca się kompostować igieł sosnowych, ponieważ rozkładają się one zbyt długo, są zbyt kwaśne i rzekomo nie mają żadnej wartości odżywczej dla roślin.
Prawdą jest, że igły sosnowe nie mają dużej wartości odżywczej dla roślin, ale są one naładowane składnikiem odżywczym potrzebnym do kompostowania – węglem. Organizmy kompostujące potrzebują zbilansowanej diety składającej się z węgla i azotu. Materiały bogate w węgiel, zwane „brązowymi”, obejmują słomę, suszone liście i igły sosnowe. Materiały bogate w azot, zwane „zielonymi”, to między innymi fusy z kawy, resztki warzyw i obornik.
W pryzmach kompostowych składniki te są łączone: dwie części brązu do jednej części zieleni. Ponadto organizmy kompostujące potrzebują wilgoci i tlenu. Zasadniczo kompost powinien być tak wilgotny jak mokra gąbka. Tlen jest dostarczany przez wietrzenie stosu i przez obracanie go w celu wystawienia większej ilości kompostu na działanie powietrza. Dowiedziono również, że kompost z igieł sosnowych ma Ph 6,5, które większość osób uznaje je za neutralne.
Warto wiedzieć: Można również bez obaw kompostować igły, szyszki oraz gałązki świerka. Ta sama zasada dotyczy także wszystkich innych drzew iglastych, takich jak jodła, modrzew czy chociażby jałowiec.
Jakie są zalety dodawania igieł sosnowych?
Igły sosnowe dodadzą cenne składniki odżywcze do kompostu, a także nadadzą mu więcej struktury. Igły utrzymują swój kształt i nie rozkładają się szybko, a to służy do napowietrzania kompostu, pozwalając tlenowi przepływać przez niego bardziej efektywnie.
Jest to korzystne dla każdej pryzmy kompostowej, ponieważ większy przepływ powietrza oznacza większą aktywność odpowiednich bakterii, a to z kolei powoduje ogrzanie pryzmy kompostowej.
Zagęszczone pojemniki kompostowe mogą stać się beztlenowe, a to oznacza paskudny smród, ponieważ niewłaściwy rodzaj bakterii rozpoczął rozmnażanie i uwalnia metan oraz inne gazy cieplarniane.
Kompostowanie igieł sosnowych wpływa na poprawę struktury pryzmy kompostowej i zapobiega jej tak łatwemu zbijaniu się. Gałęzie sosnowe zrobią to samo, utrzymując otwartą przestrzeń i ruch powietrza w stosie.
W miarę rozkładu, podobnie jak wszystkie odpady organiczne, będą one uwalniać składniki odżywcze, wzbogacając kompost i czyniąc go lepszym dla roślin. Stanowią one cenne źródło składników odżywczych i jeśli masz sosnę, nie ma powodu, aby zaniedbywać zasoby, które oferuje.
Czy są jakieś zagrożenia związane z dodawaniem igieł sosnowych?
Niektórzy ludzie nie dodają igieł sosnowych do kompostownika, ponieważ są one kwaśne. Faktycznie, igły sosnowe są często używane do produkcji kompostu erozyjnego, mającego niską wartość pH. Jednak tak naprawdę nie trzeba się tym zbytnio przejmować.
Wprawdzie igły sosnowe mają kwaśny odczyn, ale ich pH ma tendencję do neutralizowania się dość szybko, gdy zaczną się kompostować. Nie utrzymują one swojej kwasowości i nie sprawią, że pryzma kompostowa stanie się szczególnie kwaśna, chyba że dodasz je w bardzo dużych ilościach.
Kompost powinien mieć odczyn neutralny lub zasadowy, nawet jeśli dodasz do niego igły sosny. Warto zauważyć, że kwasowość igieł sosnowych może spowolnić wzrost mikroorganizmów. Jest to pewien problem, ponieważ mikroorganizmy są potrzebne do funkcjonowania kompostu. Jeśli za bardzo zahamujesz ich wzrost, kompost może spowolnić lub zatrzymać się.
Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy dodajesz dużo igieł sosnowych; jeśli dodajesz dużo innej materii organicznej, nie powinno to stanowić problemu. Ważną sprawą związaną z dodawaniem igieł sosnowych jest to, że ich rozkład trwa dość długo i choć powiedziałem, że jest zaletą, to jest to również wada.
Jeśli dodasz zbyt dużo igieł sosnowych do swojego kompostu, może się okazać, że pryzma będzie gotowa, ale igły nadal będą w niej zalegać. W zasadzie nie jest to jednak zbyt duży problem. Możesz po prostu dodać kompost z tymi igiełkami do tego, do czego go używasz, a one i tak będą się powoli rozkładać. Może to nie działać zbyt dobrze w przypadku sadzonek i wrażliwych roślin, ale jeśli ściółkujesz duże drzewa lub krzewy, nie widzę w tym najmniejszych przeszkód.
Dlaczego igły sosny rozkładają się powoli?
Jest parę powodów dla których igły sosnowe wolno się rozkładają. Igły pokryte są woskową powłoką, która chroni je przed grzybami i bakteriami. Te są potrzebne do rozpoczęcia procesu rozkładu, ale mają trudności z przedostaniem się przez tę powłokę.
Powłoka ta chroni także igły sosny przed nasyceniem, a ponieważ woda jest kluczową częścią kompostowania, to dodatkowo spowalnia proces. Igły nie nasiąkają wodą tak, jak inne odpady organiczne, ponieważ odpierają wodę.
Należy pamiętać też, że pH igieł sosnowych może hamować mikroorganizmy. Spowalnia to proces kompostowania – zarówno igieł, jak i otaczającego je materiału. Nie zatrzyma to rozkładu, ale sprawi, że będzie on przebiegał wolniej.
Gałęzie z sosny również rozkładają się bardzo powoli, ale to dlatego, że są zdrewniałe i twarde. Jak każdy duży, stały kawałek odpadów organicznych, który dodajesz do pryzmy kompostowej, gałęzie sosny mogą wytrzymać proces kompostowania przez lata. Mówię poważnie.
Prawdziwy rozkład następuje dopiero wtedy, gdy drewno zacznie gnić i zmięknie na tyle, że robaki i inne organizmy będą mogły je zjeść. W zależności od wielkości gałęzi, może to trwać bardzo długo.
Jak dodawać igły sosnowe do kompostu?
Jeśli dodasz igły sosnowe do kompostownika, nie wysypuj całej sterty na wierzch. To spowoduje uwydatnienie wszystkich najgorszych aspektów igieł sosnowych i zignorowanie wszystkich zalet, które mogą one zaoferować.
Może się wydawać, że to najłatwiejsze rozwiązanie, nawet jeśli nie jest najlepsze. Często, gdy zbierasz sosnowe igły sosnowe, jest ich bardzo dużo na raz. Nieraz kusi, by po prostu wyrzucić je na kompost.
Będą się one ugniatać, a ponieważ, jak już wcześniej wspomniałem, mają woskowatą otoczkę, dlatego nie będą się szybko rozkładać.
W efekcie w kompoście utworzy się stos zastałego materiału.
Po drugie, ponieważ hamują rozwój mikroorganizmów, będą się rozkładać jeszcze wolniej niż inne materiały. Ich właściwości blokujące wchłanianie wody pogłębią ten problem.
Zamiast tego powinieneś wymieszać igły z tym co wrzuciłeś do pryzmy. W ten sposób wykorzystasz korzyści płynące z lepszego napowietrzania. Możesz przechowywać wór, wiadro lub inny zasobnik z zapasem igieł gdzieś w pobliżu kompostu. Dodawaj ich niewielką ilość za każdym razem, gdy wrzucasz do niego inne odpady.
To utrzyma proporcje w równowadze i rozprowadzi igły po całym kompoście.
Możesz także wymieszać wszystko na raz za pomocą wideł ogrodowych. To będzie zdecydowanie lepsze niż nałożenie grubej warstwy igieł i zatrzymanie rozkładania na długi czas.
Tak czy siak powinno się regularnie przerzucać kompost. Jeśli należy to do Twojej rutyny – nie musisz się przejmować złym rozłożeniem igieł sosnowych.
Jak dodawać gałązki sosny do kompostu?
Gałęzie sosny można dodać do kompostu pod warunkiem, że zostaną wcześniej połamane lub rozdrobnione. W zależności od tego, jak szybko będziesz potrzebował kompostu. Jeśli masz sporo czasu – gałęzie wystarczy połamać. Jeśli kompost jest potrzebny, gałęzie powinny zostać rozdrobnione.
Jedną z opcji jest użycie rębaka, do którego możesz wsadzić gałęzie, aby połamać je na bardzo małe kawałki.
Najlepszym sposobem jest wykorzystanie rębaka – rozdrobnione gałązki o wiele szybciej nasiąkną wilgocią, zaczną gnić i zmiękną na tyle, by stały się kompostem.
Inna możliwość to spróbowanie samodzielnego porąbania ich na kawałeczki. Nie jest to najszybsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli masz dużo gałęzi do przerobienia, ale może być jedyną opcją, jeśli nie masz dostępu do rębaka.
Jeśli nie chcesz wkładać w to dodatkowej pracy, możesz po prostu dodać gałęzie w takiej postaci, w jakiej są. Lecz bądź przygotowany, że nie zaczną się rozkładać jeszcze przez długi czas.
Możesz także wyciągać gałęzie z kompostu za każdym razem gdy podbierasz z niego materiał. Tylko nie zapomnij wrzucić je z powrotem – najlepiej na dno pryzmy. W końcu się rozpadną.
Jak mogę sprawić, by igły sosnowe szybciej się rozpadały?
Jeśli drażni Cię fakt, że igły sosnowe długo się rozkładają, spróbuj wykorzystać tylko te, które już się zestarzały i zbrązowiały.
Ewentualnie, jak masz chęci i czas na zabawę, użyj młotka czy tłuczka do rozdrobnienia igieł lub przekrój je przynajmniej na połówki – to zdecydowanie przyspieszy ich gnicie. Uszkodzona powłoka oznacza, że zaczną nasiąkać wodą praktycznie od zaraz.
Dobrym pomysłem jest również użycie kosiarki do trawy. Jeśli masz możliwość, możesz przejechać po igłach i wciągnąć je do kosza swojej kosiarki. Przy okazji zostaną one w pewnym stopniu posiekane, co oszczędzi Tobie niepotrzebnej pracy jeśli miałbyś to robić własnoręcznie.
Jako, że igły sosnowe są odporne na kompostowanie, pomocne jest stosowanie „gorących” technik kompostowania. Oznacza to stosowanie gorących składników zielonych o wysokiej zawartości azotu, takich jak zboża, obornik, fusy z kawy lub mączka z krwi. Wstępne wymieszanie słomy sosnowej z gorącą zielenią pomoże przyspieszyć proces.
Technika ta może generować ciepło o temperaturze pomiędzy 50 a 65stopni Celsjusza. Częste przerzucanie pomoże utrzymać wyższą temperaturę. Potrzeba około dwóch miesięcy gorącego kompostowania aby rozłożyć igły sosnowe.
W ciągu pierwszych kilku tygodni zielone materiały ulegną rozkładowi, ale słoma sosnowa pozostanie nienaruszona. Ponieważ igły sosnowe nadal mają dużo węgla, dodanie większej ilości zieleni utrzyma wysoką temperaturę stosu, nie czyniąc go beztlenowym.
Po 2-3 miesiącach pozwól pryzmie osiąść, aby bakterie mogły dokończyć swoją pracę i aby pryzma ostygła. Jeśli w tym czasie robaki będą miały dostęp do kompostu, będą kontynuować rozkład zarówno igieł sosnowych, jak i innych substancji organicznych. Następnie konieczne będzie przecedzenie kompostu, aby usunąć całe igły, patyki i inne odpadki.
Czy Można Kompostować Szyszki Sosny?
Szyszki sosnowe rozkładają się jeszcze dłużej niż igły, ale nadal możesz je dodawać w małych ilościach do gorących lub zimnych kompostów. Są one jednak także doskonałym źródłem węgla dla kompostu.
Co prawda są świetne jako ściółka ponieważ powoli się rozkładają, ale w pryzmie kompostowej warto przyspieszyć ten proces. Posiekaj szyszki na mniejsze kawałki. Im mniejsze, tym lepsze. Użyj łopaty, rozdrabniacza lub przejedź je traktorkiem do koszenia trawy, przed wrzuceniem ich do kompostu.